Rakytníkový olej: Pomůže kráse i imunitě

Rakytník, nová "hvězda" v boji za lepší zdraví, pomáhá od kořene po špičku listu - a od hlavy po špičky nohou!

Využijte jeho přírodních léčivých schopností a natrhejte si  zářivě zbarvené plody - teď jich je všude plno. I doma totiž si můžeme připravit jednoduší verzi rakytníkového oleje, považovaného téměř za zázračný prostředek.

Proti depresi a pro dobrou náladu

Plody usušíme, rozdrtíme a zalijeme kvalitním slunečnicovým nebo olivovým olejem. Necháme stát v uzavřené nádobě na teplém místě. Za tři až čtyři týdny je připraven k užívání - berte třikrát denně čajovou lžičku jako prevenci mnoha rlůzných druhů chorob. 

Ten pravý a tím pádem účinnější rakytníkový olej však koupíte v lékárně nebo v prodejnách s bylinami a zdravou výživou. Je lisovaný za studena a zachová tak všechny biologicky aktivní látky, Zázračné účinky oranžových kuliček můžete mít i jako  tabletky, pastilky nebo želatinové bonbónky pro děti Rakytníček, čaje a sirupy. Účinné jsou všechny přípavky, záleží na vás, co od nich čekáte.

Rakytník řešetlákový báječně působí už na oči: stačí vidět jeho bobulky v podobě malých svítivých sluníček, která nás potěší v sychravém podzimu skoro u každé cesty. Tento polokeř totiž patří k častým okrasným rostlinám a díky své nenáročnosti se mu daří i mezi betonem. Náladu umí zlepšit i jinak: užívání řešetláku likviduje dokonce depresi!

Rakytník posiluje imunitu i klouby

Stejně pozitivně působí výtazek z rakytníku na náš imunitní systém. Pomáhá při drobnostech typu sezónního nachlazení až po větší problémy včetně rakoviny. Pomáhá jako prevence infarktu a mozkových příhod, snižuje cholesterol v krvi a příznivě ovlivňuje žíly a tepny a tím zabraňuje trombózám. Výrazně také ulevuje při kloubních potížích a problémech s pohybovým aparátem.

V případě, že máte problém s trávicím ústrojím, rakytníkem odstraníte záněty, se kterými musí váš organismus bojovat. Hojí sliznici trávicího ústrojí a regeneruje ji. Podobně je také schopný podporovat správnou funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí.

Antibakteriálních účinků rakytníku využijete při kašli a nachlazení - a navíc ještě pomáhá rozpouštět hleny. Je také osvědčeným prostředkem při onemocněních plic různého typu.

Bobulky pro krásu

Oranžové kuličky, ale i ostatní části rostliny obsahují celou "abecedu" vitamínů (A,B,C,D, E, P), kyselinu listovou, třísloviny a minerální soli.

Očišťuje organismus od nežádoucích zplodin, takže se využívá pro detoxikaci organismu a ze stejnému důvodu bývá nesmírně prospěšný při rekonvalescenci. Upravuje krevní tlak, obnovuje pružnost a průchodnost cév a zlepšuje i srážlivost krve.

Při kombinování vnitřního a vnějšího použití se zbavíte kožních chorob a poranění kůže. Na celé tělo působí jako antioxidant, který váže volné radikály a zpomaluje stárnutí organizmu. Jeho účinek poznáte i na pružnosti a vitalitě pokožky, krásných a bohatých vlasech. 

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=790657