Grepový olej BIO 105 ml

BIO panenský grepový olej za studena lisovaný ze semen vybraných grepů. Dík tomuto zdroji (v semínku jsou silně koncentrovány všechny účinné látky této výjimečné rostliny, včetně látek plodů) disponuje celou řadou velmi účinných látek koncentrovaných ve vysoké míře: je to kyselina listová (vit. B 9), vitamíny (C, B1 a K), minerály a stopové prvky (draslík – K, Vápník – Ca, železo – Fe) a bioflavonoidy (naringenin, quercetin, campherol, hesperidin, apigenin, rutin).

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Můžeme doručit do:
12.6.2023
Kód: 70
1 020 Kč
Grepový olej BIO 105 ml
Grepový olej
Tip
Doprava zdarma
Doprava zdarma
při nákupu nad 2 000 Kč
Kvalitní produkty
Kvalitní produkty
od nejlepších výrobců
Dárek zdarma
Dárek zdarma
ke každé objednávce nad 2 000 Kč
Fair trade
Fair trade

Historie grapefruitu

Grapefruit, zkráceně grep (botanicky Citrus paradisi nebo Citrus × paradisi), je subtropická dřevina pěstovaná pro své citrusové plody stejného názvu. Poprvé byl objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odtud byl dovezen do Ameriky. Původně se pěstoval jako okrasná rostlina. Jako ovoce je však populární až od 19. století. Pěstuje se na Floridě, v Brazílii, Kalifornii, Texasu, Izraeli, ale i v Turecku, Španělsku, v jižní Itálii, na Sicílii. Dnes známe čtyři barevné formy: bílý, žlutý, růžový a červený. Není výborný nejen jako ovoce, byť je poněkud trpký. Bylo též zjištěno, že v jadérkách je ukryta spousta účinných látek s pozitivními účinky na lidský organismus. Každé semínko je vlastně malý zázrak. Skrývá v sobě, ukrytou v genech, budoucí podobu celé rostliny, ať už jde o kopretinu, mrkev nebo třeba stometrovou sekvoj. Je možné říci, že semínko, jako takové obecně, obsahuje koncentrát síly budoucí rostliny a to nejen z hlediska koncentrace daných látek, ale i z hlediska energie skrývající se v něm.

Semínka grapefruitů, která sice nejsou z těch nejmenších, ale přesto se vám jich na dlaň vejde nespočet, začala budit zaslouženou pozornost.

Výjimečnosti substance, skrývající se v grepových jadérkách, si poprvé všiml v roce 1980 jistý Jacob Harich, kterého udivilo, že grepová semínka na jeho kompostu neshnila. Tento bývalý nukleární fyzik, toho času lékař (imunolog, gynekolog) a amatérský zahradník, se okamžitě chytil obrovské příležitosti a začal se věnovat zkoumání tohoto podivuhodného fenoménu, což mu později vyneslo nemálo ocenění. Díky Harichovi se od roku 1990 extrakt a olej z grepových jadérek začal užívat a od té doby seznam možných využití této zázračné substance neustále roste. Do oka padla i farmaceutickým firmám, takže grapefruit zažívá svůj velký comeback v podobě oleje lisovaného z jeho jadérek. Ten je mimořádně vysoce kulinářsky ceněn, hodně se však mluví o jeho zázračných účincích na naše zdraví.

Obsah účinných látek a jejich účinky

V jadérkách grapefruitu je obsaženo velké množství bioflavonoidů (quercetin, hesperidin, rutin, apigenin, campherol a naringenin), které jsou podstatou jejich mnohostranného účinku na náš organismus. Tento komplex účinných látek má velmi silné antimikrobiální vlastnosti, zabraňují totiž množení bakterií, virů a plísní, dále usnadňují trávení, pročišťují organismus a posilují jeho odolnost. Mají preventivní účinek proti nachlazení, infekcím a zánětům, zlepšují krevní oběh a zvyšují odolnost sliznic. Dále bylo zjištěno, že příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Díky svým antioxidačním vlastnostem jsou schopny zachycovat volné kyslíkové radikály, posilovat stěny cév a zabraňovat jejich zvýšené křehkosti, zároveň zabraňují shlukování krevních destiček a následnému vzniku krevních sraženin.       

Na základě laboratorních výzkumů bylo zjištěno, že grepové semínko je bohaté též na množství vitaminu C, B1 a K, mimořádně důležité kyseliny listové (vitamín B9), draslíku (K), železa (Fe) a vápníku (Ca).

Grapefruitový olej, který vám předkládáme, je získáván z jader bílých a žlutých grepů pěstovaných BIO způsobem na EKOfarmách jižní Itálie a Sicílie. Lisován je ve Francii na špičkových lisovacích zařízeních za přísných hygienických podmínek v ochranné atmosféře, za studena, a je z prvního lisu.

Olej je především vítanou přírodní alternativou syntetických antibiotik: díky obrovské přizpůsobivosti bakteriálních kmenů přestávají být syntetická antibiotika pomalu, ale jistě účinná. Syntetická antibiotika navíc likvidují i přirozenou mikrobiální populaci střeva a pochvy. Nepříjemné důsledky tohoto efektu asi zažil každý, kdo byl nucen antibiotika užívat delší dobu. Grapefruitový olej je v tomto ohledu k přirozené bakteriální flóře velmi šetrný a působí selektivně pouze na škodlivé kmeny bakterií.  

Pro zobrazení účinnosti grapefruitového oleje několik příkladů - klasickým případem je zákeřný Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), jenž nese hororovou přezdívku “pojídač masa” a který způsobuje těžké, mnohdy smrtelné záněty. Tato problematická bakterie je proti současným antibiotikům prokazatelně imunní, ale olej nebo extrakt z grepových semínek ji ničí velmi spolehlivě.

Namátkou uvádím některé z dalších kmenů člověku škodlivých bakteriálních kmenů, při jejichž ničení se ukázal grepový extrakt a olej mimořádně efektivní:

  • jsou to Salmonella typhi a Shigella dysenteriae, způsobující průjmová střevní onemocnění
  • Escherichia coli a Klebsiella pneumonie, vyvolávající infekce močových cest
  • Legionella pneumophila, způsobující infekční onemocnění respiračního traktu
  • Clostridium tetani, původce onemocnění zvané tetanus, projevující se nekontrolovatelnými křečemi svalstva, případně i napadením nervového systému.

Ukázalo se dále, že olej je velmi účinný při léčbě gynekologických infekcí, za kterými většinou stojí kvasinka Candida albicans, nejrozšířenější původce plísňových onemocnění v moderní společnosti. Tato všudypřítomná plíseň se ovšem nezaměřuje pouze na vaginální sliznici, ale je schopna pronikat do krevního oběhu, hluboko do tkání a vnitřních orgánů a může vyústit až v systémové plísňové onemocnění. Napadení organismu tímto typem plísně je vždy známkou snížené imunity.

Olej působí na všechna plísňová onemocnění neboli mykózy, způsobená i jinými druhy kvasinek a plísní, jež napadají povrch těla (kůže, vlasy, nehty), ale i vnitřní orgány, nebo způsobují alergie.

Další oblastí, kde se uplatňuje léčebný účinek oleje, je žaludek a celý zažívací trakt. Především díky obsahu bioflavonoidu naringeninu  výrazný ochranný vliv na žaludeční sliznici, zabraňuje jejímu poškození, výrazně tak působí proti vzniku žaludečních vředů a pomáhá i při jejich léčbě. Olej se zdá být pro žaludek velmi přínosnou substancí patrně také proto, že spolehlivě ničí v žaludku přítomnou bakterii Helicobacter pylori, častou příčinu vzniku vředů, ale souvisí též až s 90 % případů rakoviny žaludku.

Užívání oleje se ukázalo být velmi užitečné u pacientů se sníženou imunitou

v důsledku HIV pozitivity, popřípadě rozvinuté nemoci AIDS. Tu samosebou neléčí, ale dramaticky zlepšuje rezistenci organismu oproti sekundárním infekcím, jež tyto nemocné tak často provázejí a jsou i bezprostřední příčinou jejich smrti.

Olej je také vhodný pro nejrůznější domácí použití. Je ideální přidávat jej do vody k dezinfekci úst a krku a proti zánětům kloktáním.

Také přidáním do vody k omývání ovoce, zeleniny nebo masa, výborně dezinfikuje kuchyňské přístroje, plochy a prkénka. V koupelně můžete pomocí extraktu (oleje) zabránit růstu nežádoucích plísní ve spárách mezi dlaždičkami. Široký záběr antibakteriálního působení činí z extraktu výborný přírodní konzervant a pro cestovatele nedocenitelného pomocníka k ošetření “podezřelé” pitné vody.

Důležité je také poznamenat, že olej ani extrakt není toxický ani při několikanásobném překročení doporučené denní dávky a je možné jej užívat dlouhodobě.

Obecně lze souhrnně konstatovat, že olej z grapefruitových semínek má všestranné léčivé účinky. Pomáhá při mnoha zdravotních problémech, ale lze jej užívat i preventivně. Účinné látky v něm obsažené pozitivně stimulují obranný systém člověka čímž minimalizují nebezpečí přenosu infekčních chorob, např. chřipek, průjmů či plísňových onemocnění. Výtažky z grapefruitu jsou součástí tablet vhodných pro vnitřní použití, nebo kapek s všestranným využitím. Při vnějším použití jsou vhodné pro ošetřování úst a rtů, konkrétně se osvědčily při popraskaných rtech, oparech, pomáhají odstranit afty na ústní sliznici. Mohou pomoci při bolestech zubů, zánětech a krvácivosti dásní. O jejich pozitivních účincích se můžete přesvědčit i při rýmě, zánětech vedlejších nosních dutin, při bolestech v krku a zánětech v krku a hltanu či při kašli.

Grapefruitový olej lze použít při bolesti uší, zánětu středního ucha, osvědčil se i při nečisté, uhrovité pleti a akné. Jeho účinky můžete vyzkoušet i pokud vás trápí lupy nebo vás svědí pokožka hlavy. Je vhodný i pro ošetření menších řezných ranek, odřenin či popálenin, na místa poštípaná hmyzem. Výtažek z grapefruitových jadérek může pomoci i při léčbě různých kožních onemocnění, jako jsou například mykózy, vyrážky, ekzémy, bradavice, pásový opar či lupénka.

Pokud trpíte pocením či plísňovými onemocněními nohou, máte zrohovatělou pokožku a kuří oka, nebo vás trápí plísňová onemocnění nehtů, zánět nehtového lůžka nebo zánět pokožky prstů, zkuste sáhnout po grapefruitovém výtažku (oleji) a možná budete překvapeni, co byla příroda schopna vytvořit. Vnitřně lze grapefruitový extrakt užívat při nachlazení, chřipce či angíně. Osvědčil se také při žaludečních a střevních potížích, jako jsou zažívací problémy a nevolnost, vředy a záněty žaludeční sliznice. Především je však vhodný jako dlouhodobá prevence, na kterou bychom neměli zapomínat.

Příznivé účinky grapefruitu využívá i kosmetický průmysl. Pleťové krémy obsahující výtažky z grapefruitu zvyšují přirozenou ochranu pokožky, dodávají jí potřebnou hydrataci a podporují její regeneraci. Grapefruitový extrakt využívají výrobci kosmetiky i jako součást pleťových přípravků určených na problematickou, nečistou pleť s akné. Kosmetiku obohacenou o účinný grapefruitový extrakt však můžeme dopřát i celému našemu tělu v podobě sprchových gelů či tělových mlék, dále přípravků na péči o nohy a přípravků pro intimní hygienu, které díky antibakteriálním účinkům přírodních výtažků jsou prevencí proti vzniku různých infekcí, mykotických a parazitárních onemocnění. Výtažky z grapefruitu jsou dostatečně jemné i k dětské pokožce, takže jsou i součástí dětské kosmetiky.

Závěrem je třeba připomenout, že míra účinků je individuální, neboť vše závisí na mnoha aspektech – míře onemocnění (obtíží), správné aplikaci, důslednosti – pravidelnosti užívání a v neposlední řadě i na vnímavosti toho kterého organismu.