Detaily
Pupalkový olej se získává se lisováním zralých semen pupalky dvouleté. Pupalkový olej je svým vysokým obsahem biologicky aktivních látek pro lidské zdraví velkým přínosem, stojí dokonce na pomezí potraviny a léku. Má velmi široké použití pro každého, jen je třeba se o jeho kvalitách dozvědět a naučit se je využívat. Pupalce se říká „ženská pilulka“, protože je vhodná na ženský vnitřek. Jako jediný z panenských olejů má pozitivní vliv při roztroušené skleróze.
Olej z pupalky se používá jako doplněk výživy, protože obsahuje látky, které se v běžné stravě vyskytují v zanedbatelném množství. Dodává nám vysoce nenasycené (ochranné) mastné kyseliny, zejména kyselinu linolovou (obsahuje jí asi 70 %) a velmi cennou kyselinu gama-linoleovou (GLA), které obsahuje přibližně 9 %. Tato kyselina se v organismu mění na prostaglandiny, které zabraňují zadržování sodíku a vody a působí tak proti zvyšování hmotnosti například před menstruací. Účinné složky pupalkového oleje však obnovují i další důležité biochemické pochody v organismu. Pomáhají regulovat krevní tlak, metabolismus tuků a krevní srážlivost.
Charakteristika pupalkového oleje
Pupalkový olej olej je zdrojem nenasycených mastných kyselin, které náš organismus potřebuje k biosyntéze životně důležitých látek, souhrnně označovaných jako eikosanoidy. Jsou to biologicky aktivní látky (zjednodušeně srovnatelné s hormony), které ovlivňují řadu funkcí lidského organismu – regulují krevní tlak, srdeční činnost, srážlivost krve, funkci trávícího a dýchacího systému, porodní funkce, imunitní reakce a zasahují pozitivně do řady patologických dějů, jako je rozvoj zánětů nebo mechanismus vzniku bolesti a jiné.Olej z pupalky se používá jako doplněk výživy, protože obsahuje látky, které se v běžné stravě vyskytují v zanedbatelném množství. Dodává nám vysoce nenasycené (ochranné) mastné kyseliny, zejména kyselinu linolovou (obsahuje jí asi 70 %) a velmi cennou kyselinu gama-linoleovou (GLA), které obsahuje přibližně 9 %. Tato kyselina se v organismu mění na prostaglandiny, které zabraňují zadržování sodíku a vody a působí tak proti zvyšování hmotnosti například před menstruací. Účinné složky pupalkového oleje však obnovují i další důležité biochemické pochody v organismu. Pomáhají regulovat krevní tlak, metabolismus tuků a krevní srážlivost.
Účinky pupalkového oleje
- snižuje menstruační potíže, je vhodný i pro ženy v klimakteriu
- podporuje prokrvení končetin, omezuje tvorbu křečových žil
- zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů
- snižuje riziko infarktu, mrtvice a angíny pectoris
- doporučuje se u roztroušené sklerózy, schizofrenii a Parkinsonově chorobě
- snižuje hmotnost urychlením spalování kalorií
- zlepšuje sexualitu (animo) žen
- příznivě ovlivňuje funkci jater
- působí protizánětlivě na klouby
- působí proti zánětům očních víček, slzení a pálení očí
Pupalkový olej a použití
Vnitřně - doporučená denní dávka je 1,5 – 3 g, tj. 1 – 2 mokka lžičky po jídle. Olej má neutrální až nahořklou chuť, proto je vhodné, především dětem, olej rozmíchat například v jogurtu, přidat do salátů nebo polévek atd. V lahvičkách rozšiřuje oproti oleji v želatinových tobolkách možnosti použití i do kuchyně, například do dětské výživy, salátů, mléčných i kysaných výrobků, majonéz, polévek a dalších hotových pokrmů.
Zevně - k dosažení jemné pleti je možné olej vmíchat do pleťového krému či mléka, přírodní pleťové masky nebo použít k masážím. Při očních problémech se maže na víčka.
Pupalkový olej a použitelnost
Trvanlivost pupalkového oleje je při teplotě od 5° do 15 °C jeden rok, po otevření olej uchovejte v chladničce a spotřebujte do 3 měsíců. Olej se nesmí vařit, musí se ukládat do tmy a chránit před světlem.Využití pupalkového oleje v kuchyni
Pupalkový olej pouze do tvarohu, tvarohových pomazánek a neochucených jogurtů – NEZAHŘÍVAT!
Další informace
balení | 250 ml |
---|---|
více info (PDF) | pupalkovy-olej_1.pdf |
Země původu | Maďarsko |
Kategorie
- Panenské oleje
- Angina pectoris
- Artritida (zánět kloubů)
- Infarkt
- Křečové žíly
- Kyselina gama-linolenová (GLA)
- Kyselina linolová
- Menstruační potíže
- Mrtvice
- Nenasycené mastné kyseliny
- Pálení očí
- Parkinsonova choroba
- Péče o nehty
- Péče o pleť
- Péče o vlasy
- Roztroušená skleróza
- Schizofrenie
- Slzení očí
- Srážlivost krve
- Zánět očních víček
- Den dopravy zdarma 2015
- Hostoval jsem ve vysílání pořadu Dobré ráno
- Dva dny dopravy zdarma 2016